bettinstyle

ÉleTrend

Én a kézműves termékre szavazok – Szemét vagy ÖKO design divatékszer?

Kíváncsi vagy mit takar az öko design fogalom?

Hallottál már PET palack ruhákról vagy bicikli belsőből készült ékszerekről? Ugye milyen izgalmasan hangzik? Azt hiszem a kávékapszulából készült ékszereimmel is folytathatnám a felsorolást! Tervezek és alkotok, ajándékba vagy eladásra. Igen, ez a hobbim kicsit kinőtte magát, valamilyen szinten másodállássá vált.

Az öko design jelentése: környezettudatos tervezés, amely törekszik arra, hogy az adott termék környezetbarát, pl.: újrahasznosított alapanyagokból készüljön, gyártása és felhasználása pedig a lehető legkevésbé károsítsa a környezetet.

Ma egyre fontosabbá válik ez a fajta szemlélet, mivel az ökológiai gondok felhívták az emberek figyelmét arra, hogy változtatásra van szükség.

Nemrégiben olvastam a témával kapcsolatban egy új fogalom felbukkanásáról a „klímaszorongásról”. Akkor éreztem át igazán a szó jelentését, amikor tavaly decemberben, tornacipőben és kis dzsekiben indultam a karácsonyi vacsorához valók beszerzésére. Még tél elején is boldog voltam attól, hogy csodaszép időnk van sok-sok napsütéssel, igazi kirándulós hétvégékkel, de ekkor a karácsonyfa alatt belém nyilallt, hogy ez most valami más. Ott, akkor aggodalom költözött belém.

Visszakanyarodva az öko designhoz, bátran mondhatom, hogy immár a múlté az az előítélet, hogy az újrahasznosított alapanyagokból készült termékek, nem jelentenek egyebet a silány minőségű, rossz kinézetű tárgyaknál. Ma már az újrahasznosított anyagok használata lehet esztétikus, sőt szemet gyönyörködtető, és teljesen egyedi is.

Igaz még mindig akadnak velük kapcsolatban tévhitek, ezért kukkantsunk be kicsit most a kávékapszula ékszerkészítés világába

Szemétből készül? Pillanatok alatt összedobom? Nincs anyagköltség? Egy kicsit mindegyik igaz, csak nem úgy, ahogy a legtöbben gondolják.

Először is a kiürített kávékapszulát szemét helyett nevezzük inkább hulladéknak, még ennél is kifejezőbb a „másoknak már nincs szüksége rá” kifejezés. A szemét ebben az esetben pejoratív szó, ráadásul az alumínium kapszulák olyan gyönyörűek, egyáltalán nem illik rájuk ez az elnevezés. Egy kiváló termék újrahasznosított alapanyagból is készülhet, nem csak újból. Valójában a környezettudatosság még plusz értéket is ad neki.

Az előkészítés egy hosszú folyamat, sokkal hosszabb, mint a „sima” design termékeknél. Például: ha valaki gyöngyékszereket készít vagy hímez, akkor megkeresi a neki legmegfelelőbb hobbi, vagy rövidáru boltot, és onnan rendel folyamatosan. Nekem ki kell építeni a kapcsolataimat ahonnan a kapszulákat kapom, és ápolni azt. Nem,……nem a saját kávéfogyasztásomnak köszönhető a termékpalettám. Egyrészt már rég koffeinmérgezést kaptam volna, másrészt őszintén szólva, ugyan lelkes kávéfogyasztó vagyok, de nincs kávégépem, mert nincs rá igényem.

A „beszerzés” időigényes, de hálás munka. Jó olyan emberekkel találkozni, akiknek nem mindegy, hogy milyen ökológiai lábnyomot hagynak maguk után. Ezeknek az embereknek csillog a szemük… és ez jó. Bár volt már olyan valakihez is szerencsém aki „tárgyalni” akart arról mennyit fizetek az átvett kapszulákért. No comment.

Sajnos nincs hatalmas raktáram, viszont nem nagyon utasítok vissza egyetlen felajánlást sem, így a begyűjtött kapszik már a csilláron is lógnak.                                               

Gondolhatnánk, hogy nincs anyagköltségem.

Nos, a fő alapanyag valóban ingyen van. Csak minden más rendkívül drága. A gyűjtögetés, mint láttuk egy hosszas folyamat, rengeteg idő és energia. Még ennél is hosszabb a kapszulák használhatóvá tétele: ki kell kaparni a kávézaccot (ezt komposztálni, elég nagy mennyiség tud összegyűlni); megtisztítani az alumíniumot; majd meg is kell szárítani; színek szerint szétválogatni; dobozolni; rendszerezni; tárolni (ugye mennyivel egyszerűbb lenne csak simán megvásárolni?). Még nem is alkottam és máris van egy csomó munkaórám és az elkerülhetetlen vízfogyasztást még nem is említettem.                      

A többi felhasznált kellékek többsége ugyanúgy új, magas minőségű és költségű, mint a nem újrahasznosított anyagokból készült termékeknél. Az ékszerekhez ugyanúgy nikkelmentes vagy orvosi fém alkatrészt használok, mint más igényes kézművesek. Mostanra kiderült miért nem lehet azt, hogy pikk-pakk készen is van egy lánc vagy egy fülbevaló. Nyilván ha minden takarosan elő van készítve és csak arra vár, hogy a kezembe vegyem, akkor néhány termék esetében valóban egyszerűbb a dolgom. A gyors elkészítés érvényes néhány darab rendelése esetén. De egy árukészlethez mennyiség kell.

Hogy miért nem lehet olcsóbb, mint a bolti/új? Ugye ha kicsit belegondolunk egyértelmű miért? Mert nekem is van  egyéb költségem, fizetem a helypénzeket ha vásárra megyek, az adókat, utazok/szállítok, reklámozok, marketinggel foglalkozok, képzem magam. Mert egyedi, mert magam készítem, minden egyes darabra odafigyelve, egyesével, kézimunkával. Ötletelek, tervezek, fejlesztek, inspirálódom. Ez sok időt vesz igénybe. Mindezeket figyelembe véve egyértelmű, hogy a kézműves termék soha nem lehet(ne) olcsóbb, mint a bolti. Az öko design termékeknél még azt a momentumot is érdemes figyelembe venni, hogy az alapanyag használhatóvá tétele miatt belefektetett élőmunka hatalmas.

Sokszor látom az emberek szemében, hogy azt gondolják: „De jó ötlet, ezt én is megcsinálom!” Természetesen sokan meg tudják csinálni, gyönyörű alkotások születnek nem kézművesektől is. Ezért is bátorítok mindenkit, hogy minél többen legyünk, akik szeretnek alkotni és külön figyelemre méltó, ha ezt környezettudatosan tesszük. Csak az a fránya időfaktor… Hiszen elsőre nem látszik, hogy ez mennyi munkával jár. Sokszor kifizetődőbb megvenni egy alkotótól, mint nekiállni. Ezért amikor ilyet gondolsz, gondold át újra: tényleg megcsinálod?

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

IMG_20210914_090951
IMG_20210914_085721
IMG_20200918_153436
IMG_20191206_221908
IMG_20200918_230531

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük